Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žádoucí účinky

1. 6. 2011

§  Nervový Systém

Kofein přímo ovlivňuje centrální nervový systém. Po jeho požití dochází ke zlepšené koncentraci a koordinaci, potlačení psychické únavy, zbystřuje myšlení a působí jistou euforii.

§  Srdce a Dýchání

Kofein zrychluje tep, uvolňuje hladké svalstvo, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový a respirační systém (srdce a dýchání). Proto pomáhá lidem postiženým astmatem. Zvyšuje obsah mastných kyselin v oběhovém systému, byl proto léta používán sportovci. Tyto účinky mohou trvat od několika hodin až do dvanácti hodin, ale již po čtyřech letech pravidelného užívání se tělo stane rezistentním. Konzumace nápojů s obsahem kofeinu je velmi prospěšná pro starší lidi, protože kofein ochraňuje stárnoucí srdce. Čím větší příjem se této látky do těla dostává, tím je ochranný efekt na srdce vyšší.

§  Odbourávání tuku

Tím, že kofein „stresuje“ tělo působením na jeho nervový systém, dochází k odbourávání tuků i v „klidovém“ stavu.

Kofein přispívá k mobilizaci tukových zásob a způsobuje, že pracující sval tuk využije jako zdroj energie. To odsouvá vyčerpání zásob glykogenu a prodlužuje dobu, kterou je možno věnovat se tréninku nebo požadovanému výkonu.

§  Bolesti hlavy

Adenosin je přírodní látka, která reguluje aktivity mozku a řídí stav spánku a probuzení. Kofein blokuje specifické adenosinové receptory v nervové tkáni včetně mozku a tak udržuje stav bdělosti. Blokace adenosinových receptorů může být rovněž příčinou zúžení krevních cév a uvolňuje tlak migrény a bolesti hlavy. Proto se kofein využívá k výrobě mnohých analgetik.

§  Vznik Rakoviny

V dřívějších dobách se spotřeba kofeinu v podobě kávy považovalo za původce a vznik rakovinného bujení, ale moderní studie a výzkumy dokázaly, že káva může působit preventivně proti vývoji některých druhů rakoviny, především kolorektální a jater.

§  Růst vlasů

Kofein se do lidského těla dostává převážně ústy, v některých lécích i nitrožilně. Vstřebávat se ale dokáže také pokožkou, proto se poslední dobou využívá při léčbě padání vlasů. Dědičně podmíněná ztráta vlasů (androgenní alopecie), je totiž způsobena nadměrnou citlivostí vlasových váčků na mužský pohlavní hormon testosteron, který váčky oslabuje. Kofein obsažený v některých moderních šamponech a vlasových vodách má však schopnost eliminovat toto negativní působení testosteronu. Pomáhá tak současně v boji proti pleším.    

kofein-pronikavost-graf.png

§  Sportovní výkon

Kofein zvyšuje výkonnost u vytrvalostních sportů, ale neprospívá krátkodobým a vysoce intenzivním aktivitám (např. sprint, intenzivní krátkodobý trénink)

Sportovní výkonnost zvyšuje kofein mnoha způsoby. Kromě stimulace CNS má například pozitivní efekt na uvolňování adrenalinu nezbytného pro mobilizaci organismu při extrémní fyzické zátěži a zvyšuje využití tukové tkáně jako zdroje energie. Také zvyšuje vstřebávání glukózy (krevní cukr) ze zažívacího traktu, čímž prakticky vylepší vaší energetickou bilanci během vašeho sportovního výkonu. Podle vědeckých studií zlepšuje kofein vstřebávání sacharidů (cukrů) v tenkém střevu o 26%. Pokud ale využíváte kofein ve sportu, musíte počítat taky s určitými nevýhodami, protože pravidelným příjmem kofeinu si na něj váš organismus vypěstuje toleranci, proto někteří odborníci doporučují pro dosažení maximálního účinku přísun kofeinu 4 až 6 dní před plánovaným sportovním výkonem vysadit.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 68726
Měsíc: 1419
Den: 63